2020-09-24

Multicentrum Miejskiej Biblioteki Publicznej zaprasza do udziału w szkoleniu on-line organizowanym w związku ze zbliżającą się kolejną już edycją Europejskiego Tygodnia Kodowania, dotyczącym nauki programowania w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Webinarium skierowane jest do nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz bibliotekarzy pracujących z dziećmi z Białej Podlaskiej i powiatu bialskiego. Podczas szkolenia omówione zostaną wybrane rozwiązania do nauki programowania dostępne w Internecie oraz na urządzenia mobilne, z których można bezpłatnie skorzystać podczas zajęć organizowanych w przedszkolu, szkole czy bibliotece.

2020-09-22

W trzecim numerze Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego przedstawiamy jak zwykle ciekawe tematy historyczne: opowieść Przemysława Wróblewskiego o Czechu, który ukochał Polskę - "Generał dywizji Franciszek Krajowski 1861-1931 oraz losy jego rodziny", historia Ks. Stefana Wachowicza, ostatniego dziekana unickiego pochodzącego z Hruda z rodziny chłopów pańszczyźnianych, o którym informacje odkrył niedawno Robert Soldat, drzewa genealogiczne rodów wsi Terebela opracowane  przez ks. Czesława Maziejuka na podstawie  księgi nawróconych "Liber Conversorum".

2020-09-21

Wszyscy wiemy, że zakazy bywają najlepszą zachętą do ich łamania. Przez wieki również książki podlegały prohibicji, skutkiem czego do dziś sięgamy po nie, by przekonać się ile jest prawdy w ich demoralizującym wpływie. W Tygodniu Zakazanych Książek (20-26 września) jest okazja działania na przekór, przeciwstawienia się antyporadom bibliotekarzy Filii nr 1 i wypożyczenia literackich towarów reglamentowanych.

2020-09-17

Wrzesień  1939 r. na Podlasiu to historia dwóch najeźdźców. W Białej Podlaskiej  II wojna światowa rozpoczęła się 1 września po godzinie 6.00. Na niebie pojawił się samolot z czarnymi krzyżami - Dornier 17, który po wykonaniu lotu rozpoznawczego nad Podlaską Wytwórnią Samolotów i lotniskiem przyfabrycznym zrzucił na nią bombę zapalającą i zbombardował jej rejon. Bomby zrzucono także na bazę lotniczą w Małaszewiczach i Twierdzę Brzeską. W następnych dniach podlaskie miasta były kilkakrotnie obrzucane bombami. Bezpośrednie zagrożenie naszego regionu powstało 9 września, kiedy została sforsowana przez Niemców linia Bugu w rejonie Broku oraz linia Wisły w rejonie Góry Kalwarii.

2020-09-15

Zapraszamy wszystkich chętnych, na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Będziemy omawiać wybrane opowiadania ze zbioru opowiadań pt." Na chłopski rozum" Jakuba Piesty. Jeśli kochasz książki lub chcesz posłuchać jak o książkach mówią inni to przyjdź do nas. Więcej info na stronie na Facebooku DKK: https://www.facebook.com/groups/210490066914362/

Najważniejsze dla fabuły to: Powrót dziadów - str. 77 Orzechy z lichem łuskane - str. 133 Tres potentes contra plures - str. 181 Raz, dwa, trzy, czarna Baba Jaga patrzy! - str. 226.