DKK o „Genialnej przyjaciółce” Eleny Ferrante

2017-12-13

Na grudniowym spotkaniu klubu dyskusyjnego rozmawialiśmy o powieści „Genialna przyjaciółka” tajemniczej autorki, której imienia i nazwiska nikt nie jest do końca pewien, a to iż jest kobietą także jest poddawane w wątpliwość. W jedynym wywiadzie do jakiego dotarliśmy, udzielonym mailowo pani Ferrante twierdzi, że najlepszą promocją książki jest jej treść, przez którą poznajemy także jej autora.

Trudno nie zgodzić się z tym twierdzeniem, chociaż w natłoku różnych tytułów czasem dobrze jest posiłkować się recenzją w doborze lektury. Jest to kwestia indywidualna czy bierzemy do ręki zupełnie nieznaną książkę, nieznanego autora bo lubimy niespodzianki czy też czytamy lektury polecane w mediach, najlepiej swoich ulubionych i znanych pisarzy bo wiemy czego można się spodziewać.

Do przeczytania powieści „Genialna przyjaciółka” zachęciła koordynatorka naszego klubu pod wpływem wykładu o literaturze współczesnej dr Anny Marchewki z UJ.

Jak to często bywa opinie uczestników o książce nie były jednolite. Jedni twierdzili, że jest to lektura doskonała, świetnie wpisuje się w nurt literatury  niezbyt trudnej a jednocześnie niebanalnej. Podejmuje problem niełatwej przyjaźni na tle naturalnych obrazów z życia włoskiej społeczności lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Bohaterowie powieści to niezwykle barwne postaci, uwikłane w zaskakujące zależności. W fabule wszyscy odgrywają bardzo ważne role. Całość książki złożoną z czterech tomów czyta się jednym tchem.

Inni ocenili ją jako nudną i nie do przebrnięcia. No cóż różne są gusta naszych czytelników a książkę najłatwiej ocenić z autopsji. Zapraszamy więc do bibliotek po nowości i nie tylko.

Zachęcamy też do uczestnictwa w spotkaniach klubu dyskusyjnego. Znajomość omawianej książki nie jest wymagana, za to można się zainspirować do przeczytania wielu innych pozycji.

Do zobaczenia 8 stycznia 2018 r. a porozmawiamy o książce Marcina Króla pt. „Prowincja”, której akcja rozgrywa się na Podlasiu.

Opublikowane przez: Dział Instr.Metod.