DKK o „Ścieżkach Północy” Richarda Flanagana

2017-10-18

Czy to wszystko jest możliwe?  Pytali uczestnicy dyskusji po przeczytaniu powieści Richarda Flanagana. Treść jest wstrząsająca, tym bardziej że podana bardzo sugestywnie, z najwyższym kunsztem pisarskim. Dopełniona wersami haiku, przypominającymi o trwaniu świata bez względu na wszystko co nas spotyka, a dyskutujących przyroda obdarzyła tego dnia przepięknymi widokami….

Opowieść o Dorrigo Evansie, chirurgu, który znalazł się w japońskim obozie jenieckim pełniąc funkcję lekarza. Realia obozowe to głód, choroby, katowanie i wszechobecna śmierć. Dorrigo codziennie walczy o ocalenie każdego z żołnierzy wiedząc, że może przedłuża im tylko cierpienia, ale jest to jedyne wyjście – zrobić wszystko co możliwe aby ocalić resztki człowieczeństwa. Uwięziony w azjatyckiej dżungli otoczony piekłem obozowej machiny nie przestaje marzyć o ukochanej Amy. Gdy kończy się koszmar wojny autor pokazuje głównego bohatera w kolejnych  momentach życia, które pozwalają nam zrozumieć jego postawę wobec otaczającej go rzeczywistości – apatię, sugestywne milczenie, dręcząca pamięć tego co tak bardzo zraniło.

Pisarz ukazuje także inne ofiary wojny - oprawców, którzy nie wyszli z tego piekła z podniesioną głową. Nie rozumieją dlaczego ściga się ich jako zbrodniarzy, skoro walczyli i umierali za tak słuszną ideę.

Powojenny ład też odbiega daleko od normalności. Ważne jest jednak aby nie przegrać w walce z zobojętnieniem, bo jest to podróż do piekieł gorszych niż walka o przetrwanie w jenieckim obozie pracy.

Powieść napisana na podstawie opowieści ojca autora, świadka budowy birmańskiej linii kolejowej, która nigdy nie została ukończona a pochłonęła jak się szacuje od 100. do 200. tysięcy istnień ludzkich.

Uczestnicy dyskusji przywołali inne powieści Richarda Flanagana – „Księga ryb Williama Goulda”, „Klaśnięcie jednej dłoni” – dostępne w MBP i zachwycające sposobem przedstawienia rzeczywistości, przebogate we właściwe wręcz dojmujące nazwanie ludzkich spraw.

Richard Flanagan, ur. w 1962 r. australijski pisarz, reżyser i scenarzysta pochodzący z Tasmanii. Laureat wielu prestiżowych nagród, w tym Nagrody Bookera, którą otrzymał za „Ścieżki Północy” w 2014 r.

Zapraszamy na kolejne spotkanie klubu dyskusyjnego 13 listopada. Będzie o twórczości Jakuba Małeckiego, z którym wcześniej (24 października) spotkamy się w MBP w Białej Podlaskiej.

Opublikowane przez: Dział Instr.Metod.