Dyskusyjny Klub Książki – „Prowincja” Marcina Króla

2018-01-16

Tematem dyskusji ostatniego spotkania klubu była książka Marcina Króla „Prowincja”.  Jest to pierwsza powieść tego autora, znanego z wielu opracowań naukowych, głównie z politologii, profesora nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Akcja powieści toczy się głównie na Podlasiu w znanych nam okolicach m.in.  Białej Podlaskiej, Międzyrzeca Podlaskiego, Janowa Podlaskiego. Główny bohater naukowiec bezpodstawnie oskarżony o plagiat zaszywa się na wsi aby poukładać sobie dalsze życie, uspokoić emocje. Poznaje okolicę, sąsiadów i zostaje wciągnięty w poszukiwania dwóch młodych dziewczyn zaginionych w tajemniczych okolicznościach. Ciekawie rozwija się wątek kryminalny i zaskakuje zakończenie. Ponadto autor przedstawia klimat współczesnej wsi, jej podlaski koloryt i problemy.

Chociaż uczestnicy spotkania nie ocenili wysoko walorów literackich powieści Marcina Króla, to zgodnie stwierdzili, że czyta się ją przyjemnie, a dużym plusem jest fakt, że autor napisał ją bardzo ładnym językiem, pozbawionym wszechobecnych we współczesnej literaturze wulgaryzmów.

Zapraszamy na następne spotkanie klubu dyskusyjnego 12 lutego a porozmawiamy o powieści Szczepana Twardocha „Król”.

Opublikowane przez: Dział Instr.Metod.