Nowy Podlaski Kwartalnik Kulturalny

2020-07-10

Drugi tegoroczny numer Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego wita nas obrazem rodzimego malarza Bazylego Albiczuka i mottem, które mówi jak ważna jest nasza lokalna historia, nasze poczucie przynależności do miejsc, z których pochodzimy. W nr 2/2020 Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego regionalista Szczepan Kalinowski opowiada o tym, jak Podlasiacy świętowali imieniny Marszałka J. Piłsudskiego i podlaskich depeszach z  życzeniami dla Marszałka wysyłanych na Maderę, a Robert Soldat wspomina Aleksandra Urbańskiego, nauczyciela z Zabłocia wydanego w czasie II wojny światowej przez Ukraińców i zamordowanego w Grabarce. Ciekawym tematem jest też rzadko opisywana działalność SS Galizien i UPA w powiecie bialskim.

Miłośników bialskiego pałacu Radziwiłłów na pewno zainteresuje artykuł dyrektor Muzeum Południowego Podlasia Violetty Jarząbkowskiej o niezwykłych dekoracjach sgraffitowych zdobiących wieżyczki w Parku Radziwiłłowskim.

Czytelnicy, którzy kochają kulturę i sztukę ludową na pewno z przyjemnością przeczytają wywiad z Krzysztofem Piechem, w którym opowiada o ludowych grach i zabawach, najciekawszych miejscach w Europie, w których można zobaczyć, dotknąć i pobawić się w tradycyjne znane i nieznane gry oraz o swoich ulubionych grach z dzieciństwa. Wisienką na torcie są wspomnienia Leona Szabluka z Malowej Góry o tradycyjnych grach z jego dzieciństwa, tj. z okresu międzywojennego.