Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Budynek Główny Miejskiej Biblioteki Publicznej

Wystawa o biskupie Adamie Naruszewiczu w bibliotece

W październiku 2023 roku minęła dwieście dziewięćdziesiąta rocznica urodzin biskupa Adama Naruszewicza. W związku z tą rocznicą Rada Powiatu w Białej Podlaskiej ustanowiła Rok Biskupa Adama Naruszewicza w Powiecie Bialskim.

Adam Naruszewicz to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego oświecenia, poeta, historyk, biskup łucki, senator. Pełnił szczególną rolę w piśmiennictwie, uchodząc za jednego z czołowych przedstawicieli polskiej literatury XVIII wieku. Był też znakomitym historykiem. Na polecenie Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, opracowywał historię Polski. Pełnił wiele funkcji publicznych. Był m.in. sekretarzem Rady Nieustającej, orędownikiem Konstytucji 3 Maja.

Adam Naruszewicz od 1790 r. piastował urząd biskupa łuckiego z siedzibą w Janowie Podlaskim. Na terenie swojego biskupstwa angażował się w przygotowanie sejmików deputackich i gospodarskich, które miały wyrazić aprobatę dla Konstytucji 3 Maja. Porządkował również archiwum biskupów łuckich.
Włączając się w obchody tej rocznicy przygotowaliśmy w holu budynku głównego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej wystawę. Zaprezentowaliśmy na niej publikacje książkowe poświęcone życiu i pracy biskupa Adama Naruszewicza. W gablotach umieściliśmy także dziewiętnastowieczne wydanie słynnej Historii narodu polskiego… Uzupełnieniem książek są fotografie autorstwa Mirosława Bajkowskiego ukazujące miejsca związane z biskupem w Janowie Podlaskim.

Zapraszamy do oglądania wystawy do końca roku 2023 r.